Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

27.09.2010

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Burger King Mikroplu Etlerin Akıbetini Açıklamalıdır
 

Burger King şirketinin kullandığı hamburger köftesi etlerin 11 tonunda sağlığa zararlı "salmonella" ve "listeria" adlı bakteriler bulunmuştur. Burger King şirketin’in et tedarikçisi şirketi olan TAB gıda şirketi sorumluları bakterili etleri FASTAD gıda aracılığı ile üretici firma olan TT gıdadan aldıklarını, sorumluluğun TT gıdada olduğunu, etlerin bakterili olduğu anlaşılınca “katı atık tesislerinde” imha edildiği ifade etmişlerdir. Katı atık tesisi olarak gösterilen 50 köpeğin bulunduğu çiftlikte ise hayvanların 11 ton eti tüketmelerinin mümkün olmadığını, Burger King’e et veren FASTAD gıda depolarındaki etlerden de bakterili et bulunduğu Tarım Bakanlığı uzmanları tarafından tespit edilmiştir.Ancak bakterili etlerin akıbeti bir türlü ortaya çıkarılamamıştır.

TARIM BAKANLIĞI DENETİMİ GÜVEN VERMİYOR, TÜKETİCİLERİ KORUMUYOR.

Olay, Burger King’e et veren TT firmasının, alıma aracılık yapan FASTAD firmasından alacağının. Ne ödenmemesi üzerine yapılan şikayetle ortaya çıkmıştır. Olay,Tarım Bakanlığının tüketicilerin sağlık ve güvenliğini korumak için yapması gereken denetim sürecinde ortaya çıkmamıştır.Ne yazık ki Bankalık kendisine bütün belgeleri ile birlikte gelen bu olayda 11 ton sağlığa zararlı etin ne olduğunu ortaya çıkaramamıştır.Sayın Bakan olayı para cezası ile kapatmak istemektedir. Bakan, tüketicilere mikroplu-bakterili hamburger yediren firmanın adını deşifre etmeyerek tüketicilerin “ bilgi edinme” ve “seçme hakkını” da ihlal etmektedir. Tüketicilerin sağlığa aykırı gıda maddelerinin hangi firmaların sattığını bilmek istemektedir. 2009 yılı piyasa gözetim denetim raporunda yine tüketicilere hileli ve sağlığa aykırı gıda satan firmaların adlarını da “ticari sır” ve yasal engeller gerekçe gösterilmiş TÜDEF’in bu konudaki resmi başvurusuna yanıt verilmemiştir. TÜKETİCİLERE HİLELİ, MİKROPLU, BAKTERİLİ GIDA SATAN FİRMALARIN ADLARINI DEŞİFRE ETMEYEREK BİR ŞEKİLDE KORUMAK TİCARİ SIR OLAMAZ. BU BİR TÜKETİCİ HAKKI İHLALİDİR VE TARIM BAKANLIĞININ BU TUTUMU TÜKETİCİYE GÜVEN VERMEMEKTEDİR.

BURGER KİNG 11 TON BAKTERİLİ HAMBURGER KÖFTESİNİ SATTI MI?
Burger King ve et alımına aracılık eden Fastad Gıda eğer 11 ton bakterili etin akıbetini net biçimde açıklayamıyorsa, bunun anlamı bakterili etlerin tüketicilere hamburger olarak satılmış ihtimalidir.Bu ihtimalin üzerinde bakanlığın ciddi denetimi gerekir. Çünkü etlerin katı atık imha tesisinde imha edildiği iddia edilse de böyle bir tesis yoktur. Tesis olarak sundukları 50 adet köpeği olan bakım evinde 11 ton etin tüketilmesi mümkün değildir.Ayrıca aynı firmanın deposundaki etlerin de bakterili çıkması Burger King’in bakterili hamburger satmaya devam ettiğinin göstergesidir.

Olay savcılığa intikal etmiştir. Soruşturma çok kısa sürede sonuçlandırılmalı ve suçlular hak ettikleri gibi cezalandırılmalıdır. Burger King’in işletme belgesi iptal edilmelidir. Bakterili et satan ve depolayan, aracılık eden Fastad Gıda , TAB Gıda gibi firmaların faaliyetleri sonlandırılmalıdır. Bakanlık tüketicinin sağlığı ile oynayan firmaların adlarını kamuoyundan saklamaya son vermelidir. Hileli ve sağlığa aykırı gıda satan şirketlerle değil tüketicilerle işbirliği yapmalıdır.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı