Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

27.09.2010

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Burger King Mikroplu Etlerin Akibetini Açıklamalıdır

“BİZ BİSİKLET YOLUNU AÇIYORUZ; POLİTİKACILAR!

İKLİM İÇİN ÇÖZÜMÜN YOLUNU DA SİZ AÇIN.”
 

Sera gazının neden olduğu küresel ısınma,yaşamımızı son derece olumsuz etkilemektedir.Durum son derece ciddidir. Çünkü; Dünya'da yaşamın var olmasını sağlayan iklim üzerinde durduğu hassas denge bozulmaktadır.Milyonlarca insanın hayatı ve bildiğimiz haliyle Dünyanın geleceği tehdit altındadır.

Geçen yılda iklim değişikliğine neden olan karbondioksit konsantrasyonu milyonda (ppm) 387 parçacıktı,buğün ise 392 ppm'e çıktığını öğreniyoruz.Biz yerimizde dursak bile atmosferdeki karbon birikimi yerinde durmamaktadır.Bu gerçeğin altını çizmek istiyorum.

Ankara'da; geçen yıl bu etkinliği düzenleyen Perşembe Akşamı Bisikletçileri ile Sola'çekle birlikte Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) bu gün de başta Ankara olmak üzere, Bursa,Antalya,Denizli,Eskişehir,Giresun dahil 10 ilde “İklim için harekete geç diyoruz”ve bisikletlere yol açarak soruna dikkat çekiyor,esas çözüm için siyasetçileri göreve çağırıyoruz.

Amaç:bu sene iklim dostu ve cüzdan dostu bisikleti kent yaşamında kullanılır hale getirmek, iklim sorununa dikkat çekmek,sembolik de olsa soruna bir katkıda bulunmaktır.

Bu yıl Mayıs ayında Hükümetin imzaladığı “İklim değişikliği Strateji belgesi”(2010-2020)'ye göre ulaşım konusunda kısa vadede “Bisiklet ve veya ulaşımına olanak veren düzenlemeler özendirilecektir” denilmesine rağmen bisiklet yolları hala gündemde değil.Bu gün bu durumu 10.10.10 kampanyasını 10 kentte 350 çağrısıyla birlikte soruna dikkat çekiyoruz.

Bu gün 10.10.10'da 10 kentte “iklim için harekete geç ”kampanyasına Bursa kentinden ses veriyor ve bu mücadeleyi sonuna kadar desteklemeye devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı