Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

06.11.2010

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Kaynaklarımız Kıt,İhtiyaçlarımız Sınırsızdır.Bilinçli Tüketici Olarak İhtiyaçlarımızı Ve Önceliklerimizi Planlayarak Alışveriş Yapmalıyız
 

Bayramın yaklaştığı günler, ihtiyaçlarımızın daha fazla farkına vardığımız yada daha çok kalemlerde alışverişi göze aldığımız özel günlerdir.Bu nedenle kıt kaynaklarımızla daha çok borca girmeden bu günleri mutlu geçirmemiz için mutlaka ihtiyaçlarımızı bir plan dahilinde ve önceliklerini de içeren bir liste yapmamız halinde alışverişlerden kazançlı çıkabiliriz.

Bayram öncesi günlerde alışveriş yerleri genellikle yoğun olur.bu nedenle daha sakin saatler seçilmeli ve yapılan alışveriş karşılığında mutlaka fatura fiş alınmalıdır.Fatura ve fiş aynı zamanda hak arama yolunda kullanılan bir belgedir.Buna mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Alışverişlerimizde; ihtiyacımız kadar almalıyız.Stokçu ve spekülatörlerin iştahını kabartacak gereksiz alışverişlerden kaçınmalıyız.
Gelirlerimiz sınırlı,ihtiyaçlarımız sonsuzdur.Sınırlı kaynaklarla ihtiyaçlar arasında denge kurmak ve önceliklerimizi sıralamak durumundayız.
Alışverişlerimizde, aynı zamanda malın kalitesine,fiyatına ve alışveriş saatine de dikkat etmeliyiz.Bu dikkat alışverişten karlı çımamıza ve mutlu bir gün geçirmemize hizmet eder.

İhtiyaç listesi olmadan pazara çıkmak son derece yanlıştır.Ve planlamadığımız harcamalarda bulunarak eve döndüğümüzde ve aklımız başımıza geldiğinde bizi mutsuz edebilir.Bu nedenle listemiz olmalı ve ihtiyaçlarımız konusunda seçimimizi yaparken mutlaka Yerli Malına önceliğimiz olmalıdır.

Önümüz kurban bayramı.Ancak kurban kesmek dışında da bayram bazı ihtiyaçlarımızı harekete geçirebilir.onun için almaya karar verdiğimiz mallarda tanıtma ve kullanma kılavuzu,Garanti Belgesi ve standarda uygunluk belgesi(TSE),gıdada ise Tarım Bakanlığının denetimi ve etiket bilgilerine,son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Giysilerde ucuz ve kanserojen tehlikesi riski bulunan giyim-kuşamlara dikkat etmeli,gıdada da merdiven altı denetimsiz olanlarından uzak durmalıyız.Tatlı mamullerinde kullanılan tatlandırıcılara ve Şeker ve lokumlara,kolonyalara dikkat etmeliyiz.Ucuzluk adına sağlığımızı riske atmamalıyız.Bayram için çocuklara alınan boyalı oyuncak ve oyuncak hamurlarına,boyalı kalemlere ayrıca dikkate değer bir konu.

Alışverişlerin yoğun ve pazarların hareketli olduğu bu günlerde Tarım Bakanlığını ve taşra teşkilatını tüketicileri korumak adına denetimlerine daha çok ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha aracılığınızca kamuoyuna duyurmak istiyorum.

Şimdi geldik işin can alıcı noktasına.Bu ihtiyaçlarımızı nasıl ödeyeceğiz.Tabi ilk akla gelen kredi kart ile ödemedir.2009 yılında takside bağlanmış tüketicinin kredi kartı borcu 18 milyar liradır.Bu yılın ilk 10 ayında bu sınır aşılmıştır.Tüketici hayata kredi kartı ile tutunmaktadır.Ancak tüketicilerimizi yarın daha fazla üzülmesinler diye şimdiden uyarmak istiyorum.Bankada bedelini karşılayacak paranız yoksa kredi kartı ile kesinlikle kurban almaya kalkmayın.Sizin için bir hayrı da olmaz.Kredi kartı akti ve gecikme faizleri yüksek olduğundan kurban daha pahalıya mal olur.Eğer asgari ödeme ile bu işin arlından kalkarım diyorsanız bu yöntem daha pahalı ve riskli bir yoldur.Ayrıca asgari ödeme bir ödeme biçimi değil,bir borç erteleme yöntemidir ve borcu kar topu gibi büyütür.

Planlanmayan ve karşılığı olmayan alışverişleriniz için asla kredi kartına asılmayın.Sonunda pişman olan siz olursunuz.Bayram öncesi ihtiyaçların planlanması tüketicinin yararınadır.Greksiz alışverişlerle kredi kartı borcunuzu şişirmeyin,hayatınızı zehir etmeyin.kredi kartı borcu, 2006 yılında 42 yurttaşımızın canına mal olduğunu üzülerek hatırlatmak zorundayız.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı