Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

05.02.2011

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Damlaya Damlaya Gelen Akaryakıt Zamları

AKP BENZİNİ 4 TL’ye UÇURDU, TÜKETİCİYİ YİNE VURDU.
 

Damlaya damlaya gelen akaryakıt zamları tüketiciyi tedirgin etmektedir.Tüketici bu zam ve vergi yükü altında ezilmektedir.Bu nedenle yoksulluk sınırında yaşam mücadelesi veren tüketicinin ezici çoğunluğu sessiz sedasız kontak kapatmış olup aracını kullanamamaktadır.Akaryakıt zamları ülke genelinde ulaşım zamlarını tetiklemiş,iğneden ipliğe diğer zamlar da sırasını beklemektedir.Bu nedenlerle tüketici;

*Akaryakıt zamlarına karşıdır ve haklı tepkisini devam ettirecektir.

*Akaryakıttan alınan vergi düzeyine bakıldığında sosyal devlet anlayışının terk edildiği görülmektedir.Akaryakıttan alınan vergi kaçakçılığı adeta özendirmektedir.

*Akaryakıt kaçakçılığı ve kayıt dışı ile mücadelede bakanlık ve hükümet denetimleri yetersiz kalmaktadır.

*Bütçe açıkları “vur Abalıya” misali tüketicinin sırtından ÖTV ile karşılanmaya çalışılmaktadır.Bu nedenle hükümet vergi indirimi talebimizi duymazlıktan gelmektedir.

*Benzin fiyatını serbest piyasa koşulları değil,hükümet politikası belirlemektedir.

Sayın Basın Mensupları;

2009 yılında Bakanlar Kurulunun akaryakıt ve tüp gazda ÖTV oranını artıran BKK’nın yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin dava açtık ve Danıştay Vergi Daireleri Kurulu BKK kararının yürütmesini durdurdu. Bu karar uygulanması durumunda bile 1 litre benzinde 25 krş. İndirim mümkün hale gelecektir.Sayın Başbakan bu kararın uygulanmasını engellemektedir.Tüketicinin acil beklentisi bu yargı kararının bir an önce yürürlüğe konmasıdır.Kaynak buluınamıyor diye hukuk askıya alınamaz. Yani bu gün bir an hukuka uyulması durumunda 1 litre benzinin 25 kuruş daha ucuz bir fiyata almamız mümkün olacaktır. Vergiden vergi alınmaması ve yüksek kar marjının AB düzeyine çekilmesi durumunda ise 1litre benzinin 3,3 TL’ye satılması olanaklı hale gelecektir.. Kaldı ki TÜDEF; akaryakıt ürünlerinden alınan vergilerin %40’a çekilmesini talep etmektedir.

Akaryakıt zamları ulaşım zamlarını da tetiklemiştir. TÜDEF,bir taraftan zamları yargıya taşırken diğer taraftan ülke genelinde ortaya koyacağı kitlesel eylemlerle benzine uygulanan zam ve vergilerin geriye çekilmesi konusunda mücadelesine kesintisiz devam edecektir.

Tüketici, akaryakıt ürünlerinin dövize bağlı olarak zamlanıyor masalına artık inanmamaktadır. Çünkü; 2008 yılında başlayan ekonomik krizde ham petrolün varili 140 dolara satılırken benzinin 1 litre fiyatı bu günkü fiyatla satılmıyordu,bugün ham petrolün varil fiyatı 90 dolarlarda olmasına rağmen benzinin 1 litre fiyatı 4 TL'yi aşmış olması, benzinden alınan yüksek vergi ve yüksek kar marjı ile açıklanabilir.Bu gidişle akaryakıt fiyatlarının nerede duracağı da belirsizdir.

Maliyeti bu gün 105 kuruş olan bir litre benzinden alınan vergi 2,5 TL'dir.40 kuruş ise dağıtıcı ve bayii karıdır. Ülkemizde 15 milyon motorlu araç bulunmaktadır. Her araç sahibi aldığı bir litre benzine karşı toplam 37,5 milyon vergi ödemektedir. Kırk litre benzin alınması durumunda ise ödenen toplam vergi miktarı 1,5 Milyar TL'dir. Buna karşın 2009 yılında ödenecek kurumlar vergisi 1 miyar 9 milyon TL olarak hesaplanmıştır. TBMM Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu çalışmasına göre son iki yılda yurda kaçak giren akaryakıt miktarı 7,8 milyon tondur. Kaçak akaryakıttaki kaçak ÖTV tutarı ise yıllık 7,3 milyar TL’dir. Bu kaçağa nerdeyse göz yumulmaktadır. Tüketici dolaylı vergilerle en çok vergi ödeyen vergi mükellefi durumundadır ve AKP hükümeti tüketicinin ensesinde zam ve vergilerle adeta boza pişirmektedir.

Türkiye tüketici hareketinin öncülüğünü yürüten TÜDEF, örgütlü bulunduğu 130’un üzerindeki il ve ilçe şubeleriyle buğün basın karşısındadır.Eyleme hazırız.Eylemlerimizi sandığa kadar devam ettireceğiz.Vergi % 40!lara geri çekilinceye kadar devam ettireceğiz.

Türkiye tüketicisi ciddi bir sınavla karşı karşıyadır. Tüm tüketicilerimizi, Akademik Odaları, Sendikaları, DK֒ni ve STK’ları TÜDEF’in öncülüğünde verilen mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz. Hep birlikte omuz omuza bu sınavı birlikte aşalım, Örgütlü ve kararlı bir mücadele ile hakların alınabileceğini herkese gösterelim.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı