Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

10.01.2012

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Yarı Çeyrek Altına Dikkat!

YARI ÇEYREK ALTINA” DİKKAT!

TÜKETİCİ HEM SATIN ALIRKEN,HEM BOZDURURKEN ZARAR EDİYOR.

EKSİK GRAMAJLA HAKSIZ KAZANÇ KAPISI AÇILMIŞTIR.

DARPHANE UYARIYOR : “YARI ÇEYREK ALTIN” DARPHANE TARAFINDAN BASILMAMIŞTIR.

İAR LOGOSU İLE PİYASAYA SUNULAN “YARI ÇEYREK ALTIN” PİYASADAN TOPLATILMALIDIR.

DARPHANE VE DAMGA MATBAASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ , REKLAM KURULU’NU VE KUYUMCU ODALARINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.
 

Tüketici ciddi bir ekonomik sıkıntı içindedir.Düğünlerde, takıların sultanı “Çeyrek Altın” takmaya gücü kalmamıştır.Bunu fırsat bilen yetkisiz bir firma “ İAR” logosuyla piyasaya düşük gramajlı “yarı Çeyrek Altın” sürmüştür.Tüketici bu “yarı çeyrek altını” hem alırken,hem satarken zarara uğramaktadır. Özellikle düğün, dernek veya hanımlar tarafından düzenlenen altın günlerinde ya da yatırım amacıyla “yarım çeyrek altın” adı altında satılan bu altınlara büyük ilgi gösterilmektedir. “İAR” logosu ile geçtiğimiz yılın sonlarında piyasaya sürüldüğü saptanan bu “22 ayar yarı çeyrek altın”ların standartlara aykırı olarak piyasaya sürüldüğü belirlenmiştir.Çeyrek altın 1.75 gram ağırlığındadır.Bunun yarısı olarak piyasaya sunulan “yarı çeyrek altın” 0,875 gram olması gerekirken o.63 gram olduğu görülmektedir.Gramaj olarak çeyreğin yarısı olmayan bu söz konusu yarı çeyrek altın, fiyat olarak çeyreğin yarısı fiyata satılabilmektedir.Bu nedenle tüketici,aldatıcı ve yanıltıcı bir durumla karşı karşıyadır. Ayrıca, “Cumhuriyet ziynet altınları ve sarrafiye ürünlerinin üretme” görev ve yetkisi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne aittir. Dolayısıyla eğer yarım çeyrek altın basılacaksa buna karar verip basma ve piyasaya sürme yetkisi sadece ve sadece Darphane Genel Müdürlüğü’nündür.

Tüketicinin içinde bulunduğu bu zor ekonomik koşulları fırsata çevirmek isteyen,tüketicinin bilgisizliğinden ve tecrübesizliğinden yararlanmak isteyen satıcılara karşı tüketiciyi korumak devletin sorumluluğundadır.Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun bu nedenlerle kabul edilmiştir.Bu kanunla Devlet de tüketiciden yana taraf olmuştur.Tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması açısından bu altınların derhal piyasadan toplatılması için yetkililer harekete geçmelidir.

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 4. Maddesi’ne göre bu satış bir hak ihlali niteliğindedir.”standardında ve teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan…”mallar “ayıp” kapsamında değerlendirilmektedir.Ayrıca,Tüketici Yasasının 16. maddesinde ifade edilen “tüketiciyi yanıltıcı ve aldatıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici” unsurları ileri sürerek REKLAM KURULU’NA da başvurma hakkı bulunmaktadır.

Sonuç olarak; Darphane ve Damga Genel Müdürlüğüne büyük sorumluluklar düşmektedir.Tüketicinin aldatıcı ve yanıltıcı satışlardan korunması konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.Tüketicinin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak bu uygulama zorunlu bir ihtiyaçtan kaynaklanıyorsa,ki buna inanıyoruz;O halde gereğini Darphane ve Damga Genel Müdürlüğü yapmalıdır.Reklam Kurulu da res’en bu satışlara el koymalı ve durdurmalıdır.Kuyumcu odaları bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir diyor,herkese saygılar v e sevgiler sunuyoruz.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı