Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

02.10.2012

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bu Zamlar, Tüketiciye Ampulü Söndürecek, Mum Yaktıracaktır

TENCERE TAVALARLA MEYDANLARA ÇIKMA ZAMANIDIR.

BU YAPILAN ZAM DEĞİL, ZULÜMDÜR.
 

Ülkemiz enerjide dışa bağımlıdır.Bu bağımlılık giderek artmaktadır.Yenilenebilir enerji kaynaklarımızı harekete geçirmedikçe bu zam sarmalı da devam edecektir.

Her yıl “güncelleme” adı altında yapılan bu zamları petrol fiyatlarına bağlı gerekçelendirmenin artık inandırıcı bir tarafı kalmamıştır.Bu zamlar, hükümetin yanlış politikaların uygulanması nedeniyle oluşan hazine açıklarını kapatmaya yönelik bir tedbir paketi olarak değerlendiriyoruz.

Elektrik çevrim santrallerinin doğalgazla çalışması hem ülkeye hem de tüketiciye ek yükler getirmektedir.Doğalgaz zammı otomatik olarak elektrik zamlarını da beraberinde getirmektedir.Elektrik ve doğalgaz zammı birbirini beslemekte,bunun faturası tüketiciye ödettirilmektedir.

Artık akaryakıtta olduğu gibi,elektrik ve doğalgaz zamları da serbest piyasa koşullarına bağlı değil,hükümet politikasına göre belirlenmektedir.

* 2012 yılı içinde yeni zam oranı ile birlikte %30’yakın doğalgaz zammı,

* %20’nin üzerinde elektrik zammına karşılık

* Memur maaşına 4+4 zam

* Enflasyon oranı da %6,5. Bu tablodan adalet çıkar mı? Bu yapılan zam değil,tüketiciye yapılan zülümdür.Bu zamlar,tüketicinin sofrasına koyduğu ekmeğinden ve aşından bir parça alıp götürmüştür.

Uygulanan bu zamların, artık hükümetin yanlış politikaları sonucu oluşan 10 milyar TL’ye yakın hazine açıklarını kapatmaya yönelik bir tedbir olduğu toplumun tüm kesimleri tarafından bilinmektedir.Ancak bu yanlış uygulama sonucunun tüketiciye fatura edilmesi hak ve hukukla açıklanır bir tarafı bulunmamaktadır.

Bu hazine açığını doğrudan vergilerle ve kayıt dışılıkla yapılacak etkin mücadele ile finanse edilebilinirken,tüketiciye fatura edilmesi vergide ADALET ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

On yıllık hükümetin bu tedbirleri “zorunlu” tedbirler olarak ortaya koyması, tüketici tarafından haklı bulunmamaktadır.Zamların uygulama biçimi de ilginçtir.Yetkililer önce zam yok diye kamuoyunu sakinleştirmekte,sonra zamları kartopu gibi büyüttükten sonra tüketicinin kucağına bırakmaktadır.Bu durum daha çok tüketicinin canını yakmaktadır.

Bu zamlar tüketiciyi şaşkına çevirmiş ve geleceğe dair umutlarını söndürmüştür.Tüketici olmayan parasını kredi kartı üzerinden harcayarak yaşama tutunmaya çalışmaktadır.Bu nedenle bu zamlar,tüketicinin borç ödeme planını bozacak ve tüketiciye icra kapıları açılacaktır.Bu durum piyasada güvensizliğin artmasına da neden olacaktır.

TÜDEF,bu zamlara karşı önümüzdeki günlerde tencere tavalarla meydanlara inecek,araçlarına SİYAH KURDELE bağlayacak,elektrik ışığından yararlanmak yerine mum yakarak bu zamlara karşı ülke düzeyinde tepkisini gösterecek,diğer taraftan bu zam ve artırılan dolaylı vergilerin iptali ve yürütmesinin durdurulması için yargı yoluna gidecektir.

Sıtkı Yılmaz
Genel başkan