Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

07.02.2013

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Dünyanın En Pahalı Benzinini!

BENZİNİ PAHALLI KILAN ZAM DEĞİL,VERGİDİR.

KURUŞLUK ZAMLAR,BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLALARDIR.
 

Bugün,Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ve 1 litre benzine en yüksek vergi ödeyen ülke konumundayız.Buna rağmen yeni yılda 1 litre benzine 18 kuruş zam yapılmıştır.Yetkililer;ham petrol fiyatlarında yaşanan değişiklik ve kur farkını gerekçe göstermektedirler.Oysa bu gerekçe tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır.

*Benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk zamlar değil, vergidir,verginin vergisi uygulamasıdır.Bu zamlar ise bardağı taşıran son damlalardır.
*Hükümetin yanlış politikaları sonucu tüketici, benzine ağır faturalar ödemektedir.Ülke içinde üretilen benzin,pahalı satıldığı için tüketici satın alamamaktadır.Devlet, satamadığı benzini yabancıya 1.70 TL'den satarken, kendi tüketicisini 4.85 TL'ye kazıklamaktadır.Bu zamlar,hazine açıklarına yaradığı için hükümetin de işine gelmektedir.Halbuki benzin daha ucuza satılsa hem Devlet,hem de tüketici bundan kazançlı çıkacaktır.Bu gerçeğin altını çizmek ve siz sayın basın çalışanlarının aracılığı ile kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

Son zamla birlikte Türkiye tüketicisi bir litre benzini 2.81 dolara satın alırken,krizdeki Yunanistan tüketicisi aynı benzini 2.14 dolara satın almaktadır.Yine benzini bizden sonra en pahalı satan Norveç'te ise kişi başına düşen milli gelir,Ülkemizde kişi başına düşen milli gelirin neredeyse on katı olduğu gözlerden kaçırılmaktadır. Bizim tüketicimizin alım gücü bu zamlarla her geçen gün düşmektedir.Tüketicimiz aracını kullanamaz durumdadır. Seyahat özgürlüğü kısıtlanmıştır.Ve isyanlardadır.

Ülkemizde 16 milyon 500 bin motorlu araç bulunmaktadır.1 litre benzin ise 4.85 TL'ye satılmaktadır.Bunun üçte ikisi vergi olduğuna göre; Devlet 1 litre benzinden 50 milyon TL’nin üzerinde vergi almaktadır.Bu nedenle benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk zamlar değil,litre başına alınan yüksek vergidir.O halde bu zamlar kime yaramaktadır;

* Kaçakçıya,vurguncuya yaramaktadır.
*
 Fırsatçılara yaramaktadır.

* Kayıtdışı çalışanlara yaramaktadır.Bu nedenle benzin zammına karşıyız.Kesintisiz olarak uygulanan bu zamlara karşı eylemlerimiz de kesintisiz devam edecektir.Buğün Eskişehir'de araçlara SİYAH KURDELE takıyor,On yıllık hükümetin on kuruşluk benzin zammını on balonla protesto ediyor ve yaradanın ADALETİNE havale ediyoruz.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı