Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

05.03.2013

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bankaların Hukuksuz Uygulamalarına Son!

ÜZÜM GİBİ EZİLMEK,LİMON GİBİ SIKILMAK İSTEMİYORUZ.

13-14 MART’TA BANKALARA GİTMİYORUZ.
 


Tüketici,bankaların hukuksuz uygulamaları nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.Bankaların kredi kartı,tüketici kredileri ve diğer bankacılık hizmetleri üzerinden tüketiciye fatura ettiği bazı ücretlerin bir hizmet karşılığı bulunmamaktadır.(Dosya masrafı,hesap işletim ücreti,istihbarat ücreti,ipotek fek ücreti,hesap hareketsizlik ücreti v.s.)Bazılarının ise hizmet karşılığı ile ücretleri arasında bir hakkaniyet dengesi bulunmamaktadır. (Konut ipotek ücreti,komisyon ve ekspertiz ücreti v.s.) Tüketici bankalardan bir merhamet beklememektedir.Verdikleri hizmetle aldıkları ücret arasında bir hakkaniyet dengesi kurmalarını istemektedir.

Bu haksız uygulamaları protesto etmek üzere 13-14 Mart 2013 günlerinde bankalara gitmiyor,hiçbir bankacılık hizmeti almıyor,aşağıda görülen banka-tüketici ilişkimize iki günlük MOLA veriyoruz.

Diğer taraftan;Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yepyeni tüketici yasa tasarısı taslağını fırsat bilerek,tüketicinin genel çıkarlarını korumak ve tüketicinin mali yükünün azaltılması için 16 Mart-2013 tarihinde ANKARA-TÜRK-İş konferans salonunda “Nasıl bir tüketici yasası istiyoruz” konulu bir FORUM düzenledik.

Bu FORUM’A başta Gümrük Ve Ticaret Bakanı olmak üzere,TBMM’de ilgili komisyon başkan ve üyelerini,bazı hukukçu milletvekillerini,Bankalar Birliği, BDDK,BKM başkanlarını,Tüketici Konseyinde temsil edilen STK ve tüketici örgüt ve Vakıf başkanlarını davet ettik.

Bu forum’un tüm kesimler açısından başarılı geçmesini diliyor,tarafları bir kez daha aracılığınızla Forum’a davet ediyor, kamuoyunun bilgisine saygı ile sunuyoruz.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel başkan