Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

19.07.2013

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Zam Hükümetten, Kurdelesi Bizden

BENZİNDE 5 TL PSİKOLOJİK SINIRI AŞILDI.

BU ARTIK ZAM DEĞİL,TÜKETİCİYE YAPILAN ZULÜMDÜR
 

Bezine yine zam geldi.Yine Dünya birincisiyiz.Yine Dünya rekorunu kırdık ve benzinde yeni zamla 5 TL psikolojik sınırını da aştık.
Yapılan bu zam benzinle sınırlı kalmayacak,başta ulaşım zammı olmak üzere iğneden ipliğe diğer zamları da tetikleyecektir.Yeni zam dalgalarıyla tüketici yeni sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır.

Bu zammın haklı bir dayanağı bulunmamaktadır.Haziran-2008 yılında 1 varil ham petrolün fiyatı 120 dolar iken,1 litre 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 3.50 TL’den satılıyordu.Yine haziran 2009’da 1 varil ham petrolün fiyatı 55 dolara indiğinde 1 litre benzinin fiyatı ancak 20 kuruş indirildi.Bugün 1 varil ham petrolde kayda değer bir artış olmadığı halde sadece döviz kuruna bağlı olarak 20 kuruş zamlanmıştır.Bu hesapta bir yanlışlık var.Hükümet,uyguladığı yanlış politikaları bu zamlarla tüketiciye fatura etmekte fakir fukaranın canı yanmaktadır.

Krizdeki Yunanistan ve İtalya’da bir litre benzinin fiyatı bizden daha ucuzdur.Yarıştığımız Norveç’te ise kişi başına düşen milli gelir,Ülkemizde kişi başına düşen milli gelirin 8 katıdır.

Tüketici bugün,benzinciye verdiği her yüz liranın 26,00 TL’si ile ancak benzin alabilmekte,geri kalanını başta vergi olmak üzere,bayi dağıtıcı karı ve rafineri karı olarak ödemektedir.Maliyet fiyatı ile uygulanan vergi oranı vergi arasında ciddi bir orantısızlık söz konusudur.Bu vergi uygulaması Sosyal Devlet anlayışına aykırı düşmektedir.Burada yapılması gereken zam değil,vergi indirimine gitmektir.

Benzinde yaşanan temel sorunlardan biri de uygulanan yüksek vergi politikasıdır.Bu yetmezmiş gibi benzinde verginin vergisi de alınmaktadır.Bir an önce bu uygulamaya son verilmeli ve benzine uygulanan vergi oranı da AB ülkeleri düzeyine indirilmelidir.
Benzinde hem küresel,hem de vergisel kazıklanıyoruz.Bu nedenle benzin zammını ve benzini 1.55 TL’den alıp 5 TL’ye getiren hükümet politikalarını araçlara SİYAH KURDELE takarak protesto ediyoruz.

Bu konuda esas sorumluluk tüketiciye düşmektedir.Tüketiciye çağrımız var;Gelin tüketici örgütlerine destek verin, zamlara karşı hep birlikte karşı duralım,benzin almayalım.Zamların seyircisi olmayalım,İnelim meydanlara haykıralım.Zamları,haksız ve hukuksuz uygulamaları birlikte durduralım.