Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

07.10.2013

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

Takibe Düşen Tüketici Olmayın Ucuzluk Adına Sağlığınızı Riske Etmeyin Kurbanlık Keseyim Derken Siz Kurbanlık Olmayın
 

Bayrama sayılı günler kaldı. Kurbanlık,bayramlık kredi ve bayramlık giysi alışveriş hazırlıkları başladı.Bu alışverişlerle ilgili hem yetkilileri,hem de tüketicileri uyarmak istiyoruz.

Bu bayramda kurbanlıkların seçimi öncelik taşımaktadır. Bu nedenle seçilecek kurbanlık hayvanların, “hayvan kimlik sistemi”ne kayıtlı olup olmadıkları,kulak küpeleri,büyükbaş hayvanlar için pasaport ve küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi ve veteriner sağlık raporunun olup olmadığına bakılmalıdır.

Yurdumuza komşu ülkelerden kaçak hayvan girişi olduğuna dair bilgi ve duyumların yoğunlaştığı bir dönemde tüketicilerimizin kurbanlık seçiminde daha çok dikkatli olmaları gerektiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle kulak küpelerinin tek başına hayvanların güvenli olduğunu göstermediğinin altını çizmek istiyoruz.Kulak küpelerinin eski tarihli olanlarının tercih edilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.

Kaçak ve hastalıklı hayvanların piyasaya sürülmesi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı”na büyük sorumluluklar düşmektedir.Bu tür hayvanların engellenmesi konusunda denetimlerin daha da sıkılaştırılması ve devamlılığını sağlanması tüketicinin en acil beklentisidir.Tüketicinin sağlık ve güvenliğinin korunmasının Devletin sorumluluğunda olduğunu bu vesileyle tekrar ilgililere hatırlatmak istiyoruz.

Tüketici, bayramlık giysi ve diğer ihtiyaçları için gelirine uygun bir bütçe ayırmalı ve bu bütçeye uygun bir ihtiyaç listesi hazırlamalıdır. Bayram alışverişlerinde mutlaka fiyat ve kalite araştırılmasını yapmalı, mutlaka fatura ve fiş almalı, kalite ve uygun fiyat araştırmalarında “yerli malı” memleket malına öncelik tanımalıdır. Merdivenaltı ve güvenli olmayan ürünlerden uzak durmalıdır.Ucuzluk adına sağlığını riske etmemelidir.

Tüketici, bankaların sunduğu cazip bayram kredi kampanyalarına kapılmamalıdır.Zorunlu olmadıkça kredi kullanarak ihtiyaçlarını kredi ile karşılamamalıdır.Takibe düşen milyonlarca tüketici kervanına katılmamalıdır.Kredi zorunluluğunun doğması halinde ise tüm bankaların sunduğu seçenekleri değerlendirmeli,bütçesine en uygun olanını seçmelidir.Sıfır faiz ve düşük faiz oranlarının yanıltıcı olabileceği hususunu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.Sıfır faizde taksitlerin yüksek tutulduğu ve düşük faizlerde ise bu faiz oranını yükselten masrafların bulunduğunu,bu nedenle toplam maliyet üzerinden krediye karar vermenin daha doğru bir tercih olacağını düşünüyoruz.

Tüketici,kredi kartı ile kurban kesmemeli ve altından kalkamayacağı masrafları yapmamalıdır.Kredi kartı akti ve gecikme faizleri hala yüksek görünmektedir.10 milyona yakın tüketici asgari ödeme ile borcunu ötelemektedir.Bu nedenle zorunlu olmadıkça kredi kartına yüklenmemelidir.

Tüm yurttaşlarımızın Kurban Bayramını şimdiden kutluyoruz.

Sıtkı Yılmaz
TÜDEF Genel Başkanı