Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

05.06.2015

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (TÜDEF); “BANKALAR SİSTEMİ FELÇ ETTİ”…

BANKACILIK ÜCRETLERİ TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ (THH)’ Nİ TIKADI…

THH’LER BANKALAR YÜZÜNDEN BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE %818 ARTAN ŞİKAYETLERE YETİŞEMİYOR…

GEÇTİĞİMİZ YIL THH’LERE YAPILAN TOPLAM 5.445.854 BAŞVURUNUN %90’INI OLUŞTURAN 4.900.777 Sİ BANKACILIK ÜCRETLERİ…

TÜDEF BAŞKANI ATAK; “ACİL ÇÖZÜM İÇİN TÜM İKTİDARA ADAY SİYASİ PARTİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”...
 

Atak: “Seçim öncesi siyasi partilerden iktidara gelmeleri halinde 77 milyon tüketici adına söz istiyoruz. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’ dan bankaların korunması hakkındaki 4. maddeyi çıkarınız. Bu madde ile BBDK’ nın yetkilendirilmesi sonucu adeta kediye ciğer emanet edilmiştir”.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) adına 5.6.2015 günü Genel Başkan Hasan Atak imzasıyla Ankara’ da yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıl bankalarca tüketicilerden alınan masraf ve komisyonlar için tüketicilerden gelen şikayetlerin Tüketici Hakem Heyetleri (THH)’lerini felç ettiği belirtildi. Genel Başkan Atak ; “Halk arasında Deli Dumrul ücretleri denilen dosya masrafı, kart ücretleri, ipotek fek ücretleri nedeniyle, dağ gibi yayılan şikayet dosyaları karşısında başta yetişmiş personel olmak üzere mekan, kırtasiye sıkıntısı çeken heyetler çaresiz kaldılar. Ankara-Çankaya, Bursa-Osmangazi gibi yerlerde üçe, Adana – Seyhan, İstanbul – Kartal, Antalya – Kepez, İzmir – Karşıyaka ve Karabağlar Bursa – Nilüfer’ de ise ikiye çıkarılarak 81 il ve 919 ilçede toplam 1.010’ a ulaşan THH ’lerin birçoğunda daha henüz 2015 yılı başvurularına geçilemedi. Başta Ankara-Çankaya olmak üzere İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerde vatandaşın bir yıldan önce sonuç alması ise hayal oldu” dedi.

Atak, yeni hükümeti kurmaya aday tüm siyasi partileri göreve çağırdığı açıklamasında şöyle dedi: “THH’lere başvurular yargı kararlarıyla haksız alındığı sabit olan Deli Dumrul ücretleri yüzünden bir önceki yıla göre %818 arttı. Önceki yıl 599.210 olan bankacılık başvuruları geçtiğimiz yıl 4.900.777’ ye ulaşarak THH’ lere yapılan toplam başvurunun %90’ını oluşturdu. Böylece bir önceki yıl 833.854 olan toplam başvuru sayısı 2014 yılında yaklaşık 7 kat artarak 5.445.308 gibi olağanüstü bir sayıya ulaştı* . Beklenmeyen bu durum karşısında yetişmiş personel yanı sıra mekan, kırtasiye gibi sorunlarla karşı karşıya kalan sistem tıkandı. Böylece tüketicinin güncel sorunlarını çözebilmek için basit ve kısa zamanda hak aramasını sağlayan THH sistemi adeta felç oldu”.

Kediye Ciğer Emanet Edildi

TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak, bu da yetmezmiş gibi yeni çıkarılan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa ile bankacılık komisyon ve ücretleri konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK)’nun yetkilendirilmesinin de durumu çözmek yerine tüketici aleyhine yasal güvenceye alınması anlamına geldiğini belirterek şöyle dedi: “Oysa BBDK, tüketici haklarına olan duyarsızlığı nedeniyle geçmişte kapısına siyah çelenkler koyulan, sadece bankacılık sektörünün temsil edildiği bir kurumdur. Dolayısıyla bu düzenlemeyle BBDK’ nın yetkilendirilmesi kazanılmış tüketici haklarının arkasından dolanarak adeta kediye ciğer emanet edilmesidir. Nitekim bu yetkiyi alan BDDK, güya bankacılık hizmetlerinden alınan ücret ve komisyonları 20 kalemle sınırlamış görünse de uygulama sonucu bankaların hizmet gelirlerinin Mart ayı sonu ile 3 ayda 6,6 milyar liraya ulaşarak yaklaşık 3 kat artması bunun en büyük kanıtıdır” .

Hasan Atak, bu düzenlemenin evrensel tüketici haklarından olan “Tüketicinin Temsil Edilme” hakkına, Anayasa’ ya ve özü “zayıf tarafın olan tüketicinin özel olarak korunması” olan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın ruhuna aykırı olduğunu vurguladı.

Tüm Siyasi Partileri Göreve Çağırıyoruz
Atak acil çözüm için seçim sonrası yeni hükümeti kurmaya aday tüm siyasi partileri göreve çağırdığı açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Seçim öncesi tüm partilerden 77 milyon tüketici adına söz istiyoruz. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanundan bankaların korunması hakkındaki 4. maddeyi çıkarınız. Bankaların bizzat tüketici yasası ile güvenceye alınan faiz dışı gelirlerini kaldırınız ve bizzat Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanundan tüketiciyi koruyunuz ! ”…

Yıllara Göre THH’ lere Yapılan Tüketici Başvurularda Bankacılık Sektörü.Hasan ATAK
Genel Başkan
 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.meydangazetesi.com.tr/m/ekonomi/bankalar-tuketiciyi-felc-etti-h6580.html

http://www.cihan.com.tr/haber/TUDEF-BBDKnin-yetkilendirilmesi-ile-adeta-kediye-ciger-emanet-edilmistir_8633-CHMTc5ODYzMw==

http://www.bozuyukportal.com/tuketici-dernekleri-federasyonu-bankalar-sistemi-felc-etti/

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/tudef-bbdknin-yetkilendirilmesi--haberi/1677507

http://www.haberler.com/tudef-bbdk-nin-yetkilendirilmesi-ile-adeta-kediye-7385053-haberi/

http://www.haber888.com/haber/43762/tudef-bbdknin-yetkilendirilmesi-ile-adeta-kediye-ciger-emanet-edilmistir.html

http://www.haberedikkat.com.tr/guncel/tudef-bbdknin-yetkilendirilmesi-ile-adeta-kediye-ciger-emanet-edilmistir-h253267.html

http://haberciniz.biz/tudef-bbdknin-yetkilendirilmesi-ile-adeta-kediye-ciger-emanet-edilmistir-3579788h.htm

http://www.presshaber.com/tudef-baskani-atak-kediye-ciger-emanet-edilmistir.html