Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

31.05.2016

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak,

"Sigarayı insanlara sevdiren tatlandırıcı maddelerin yasaklanmasını istiyoruz"

"Bir sigaraya alışan, diğerini içemiyor, öksürtüyor, Sigara bağımlılığından öteye bir de marka bağımlılığı gelişti"

"Türkiye acilen düz paket uygulamasına geçmelidir"

"Yeni hükümet programında sigara ile mücadele ilkesi yok"


Tüketici dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak, 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeni ile yaptığı açıklamada "Sigaranın içimini zevkli hale getirmek için tütüne 280 değişik aromatik madde konulduğunu" belirterek şunları söyledi.

"Dünya'da ve ülkemizde sigarayı topluma sevdirmek, kokusundan insanların rahatsız olmasını engellemek için 280 tür tatlandırıcı, aromatik madde ve yanmayı arttırıcı maddeler üretim esnasında sigaranın içine konmaktadır.. Bu katkı maddelerinin kullanılması iznini, TAPDK Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu veriyor. Bunların listesini TAPDK nın kendi sitesinde bulmak mümkün. Bu maddelerden bazıları ise şöyle, Mısır şurubu, Yasemin yağı, Vanilya, trietil limon tuzu, üzüm özütü, süsen çiçeği özütü, şeker kamışı özütü, mandalina ve limon yağı, sitrik asit, sorbitol, beyaz şeker, şeker kamışı özütü, sardunya yağı, sandal ağacı yağı, erik, üzüm, kereviz tohumu yağı, sakaroz, havuç suyu, kakule, karanfil yağı, Bulgar gül yağı, bergamut yağı ve 280 tane değişik koku ve kimyasal"

Sigara markalarına konan değişik katkı maddeleri nedeni ile tiryakilerde bir de marka bağımlılığı geliştiğini ifade eden, Atak, "en kötüsü de bir markaya bağımlı olmak, sigara alışkanlığını yenmek için önce severek içilen sigaranın markasının değişmesi gerektiğini uzmanlar ifade ediyor". Bu yüzden sigaraya TAPDK izni ile konulan katkı maddelerinin sayısının azaltılmasını istiyoruz.

Ülkemizde sigara paketleri üzerindeki uyarı fotoğraflarının giderek pastel tonlarda kullanıldığını ve uyarı etkisi kalmadığını belirten Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak, "ülkemizde acilen markasız, düz paket uygulamasına geçilmesini istiyoruz" dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak, yeni hükümetin programında önceki programda yer alan "tütün kullanımı, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile etkin mücadele" ilkesi yerine "sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi" ilkesinin geldiğini belirterek, mevcut hükümetin münhasıran sigara ile mücadeleye devam etmesi gerektiğini ifade etti."

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hasan ATAK
Genel Başkan

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.esgazete.com/gundem/sigara-ile-mucadele-ilkesi-yok-h71094.html


http://www.meydangazetesi.com.tr/saglik/birakmak-icin-markayi-degistirin-h74889.html