Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

30.09.2016

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


TÜDEF GENEL BAŞKANI HASAN ATAK:

"OKUL KANTİNLERİNDE SATIŞI YASAK OLAN ÜRÜNLERİN ÜNİVERSİTELERDE DE YASAKLANMASINI İSTİYORUZ"...

"17 YAŞINDAKİ GENCİMİZİ KORUYACAĞIZ AMA 18 YAŞINA GİREN GENCİMİZİ KORUYAMAYACAĞIZ DİYE BİR ANLAYIŞ OLAMAZ"

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan ATAK, Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi ile okul kantinlerinde satışı yasaklanan ürünlerin, tüm üniversite kantinlerinde de yasaklanmasını isteyeceklerini belirtti.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak, Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinleri genelgesinin dengeli beslenen sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çok önemli olduğunu belirterek aynı genelge esaslarının üniversitelerde de uygulanmasını istedi: TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak Ankara' da yaptığı yazılı açıklamada ; " Üniversiteye başlayan gençler, genellikle evlerinden ve ailelerinden uzakta olmanın da etkisiyle aşırı tuzlu, aşırı şekerli ve aşırı yağlı paketlenmiş gıdaya ve fast food yemeklere yönelmektedirler. Lise dönemlerinde okul kantinlerinde yasaklanan ürünleri üniversite kantinlerinde rahatlıkla bulabilen gençlerimizin zamanla üniversitede kazandıkları bu sağlıksız beslenme alışkanlığı ise bir ömür boyu devam etmektedir. Oysa, yasaklanan bu ürünlerin ileriki yaşlarda başta kalp hastalıklarına ve kansere yol açtığı 10.03 2016 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesinde yer almaktadır. O zaman, '17 yaşındaki gencimizi koruyacağız ama 18 yaşına giren gencimizi koruyamayacağız' diye bir anlayış olamaz. Bu nedenle aynı genelgenin YÖK tarafından üniversitelerimize yönelik olarak da bir an önce yayınlanmasını istiyoruz" dedi.

Yasaklı Ürünler

Atak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından genelge ile yasaklanan; enerji, gazlı, aromalı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler; aromalı şurup, içecek tozu ve su, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi; kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri; guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donuk, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.) hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler; krema, hindistancevizi sütü ve kreması gibi ürünlerin üniversite kantinlerinde de yasaklanmasının önemine dikkat çektiği açıklamasında ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve YÖK'e başvurarak, tüm üniversiteler de öğrenciler için her yıl dengeli beslenme ve sigara' nın zararları hakkında seminerler verilmesini isteyecekleri belirtti.


Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Hasan ATAK

TÜDEF Genel BaşkanıBASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.milliyet.com.tr/-o-urunlerin-universite-ekonomi-2319362/

http://www.etraf.com.tr/genel/universite-kantinlerinden-kaldirilacak-urunler-h62415.html

http://www.sondakika.com/haber/haber-tudef-genel-baskani-atak-aciklamasi-8815808/

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/9592746-tudef-genel-baskani-atak

http://www.milligazete.com.tr/%E2%80%9Cmeb%E2%80%99in_yasakladigi_urunleri_yok_de_yasaklamali%E2%80%9D/426969

http://www.sakaryagazetesi.com.tr/o-yasak-universitede-de-olsun-n152121/

http://www.esgazete.com/gundem/okul-kantinlerindeki-yasak-urunler-universitelerde-de-yasak-olsun-h84237.html

https://www.haberlerdenevar.com/haberdetay/545119/O-urunlerin-universite-kantinlerinde-de-yasaklanmasini-isteyecegiz-haberi

http://www.habercisitesi.com/haber/57890/o-urunlerin-universite-kantinlerinde-de-yasaklanmasini-isteyecegiz