Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

15.10.2016

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


Dünya Gıda Günü' nde tüketici güvensiz gıdadan şikayetçi.

TÜDEF Başkanı Atak: "Türkiye'nin gıda güvenliği karnesi Zayıf".

"Gıda maddelerine hile karıştırdığı için 22 kere yakalanan kişi ve kuruluşlar var, bunlara uygulanan cezalar caydırıcı olmadığı için halen halkı zehirlemeye devam ediyorlar".

"Türkiye' de obezite vergisi neden yok?..."

"Ülkemizde özellikle çocuklara yönelik gıdalarda şeker, tuz ve yağ oranları çok yüksek, bu da sağlıksız bir neslin yetişmesine neden oluyor.

"GDO'lu yemlerden gıda maddelerine geçen bulaşmaların hangi seviyede olduğunu ve bu konuda yapılan denetimlerin halka açıklanmasını istiyoruz".

"Halkı aldatan, halkın gıdası ile oynayan kişi ve kuruluşlara yönelik cezaların artırılmasını ve hapis cezası getirilmesini istiyoruz".

Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak,16 Ekim 2016 Dünya Gıda Günü nedeniyle Ankara' da yazılı bir açıklama yaptı. Atak, açıklamasında ; "Türkiye'nin adeta güvensiz ürünler ülkesi olduğunu" belirterek; "Türkiye'nin gıda güvenliği karnesi yine zayıf. Gıda maddelerine hile karıştırdığı için 22 kere yakalanan kişi ve kuruluşlar var, bunlara uygulanan cezalar caydırıcı olmadığı için halen halkı zehirlemeye devam ediyorlar" dedi.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, bir çok ülkede aşırı şeker içeren içeceklere karşı obezite vergisi getirildiğini açıklayan Atak, "Türkiye' de obezite vergisi neden yok? Ülkemizde, özellikle çocuklara yönelik meşrubat, şekerleme, cips gibi ürünlerde aşırı şeker, aşırı tuz ve aşırı yağ kullanıldığını görüyoruz. Bir kutu meşrubatta tam 38 gram şeker var, bu ise yaklaşık 20 kesme şekere denk geliyor. Aşırı tuzlu ürünlerin içine tat arttırıcı monosodyumglutamat ekleyip lezzetli hale getiriliyor. Bunlar aşırı şekerli soğuk çay gibi ürünlerle birlikte paketlenip satılıyor. Çocuk bir kutu meşrubat içtiğinde bir cips yediğinde günlük tuz, yağ ve şeker ihtiyacının çok üzerinde enerji alıyor. Ülkemizde çocuk obezitesi ve çocuk hastalıkları süratle artıyor. Öte yandan piyasada son kullanma tarihi tam 18 ay olan yarım litrelik pet şişe suları var. İki sıcak yaz geçtikten sonra su acılaşıyor. Sorduğumuzda da 'bununla ilgili yönetmelik yok, isteyen isterse iki yıl da koyabilir' diyorlar. Bu konuda Sağlık Bakanlığına başvurduk. Piyasada kimin ürettiği belli olmayan, üzerinde üretici firma ismi ve adresi olmayan bir sürü 5 litrelik sızma zeytin yağları var. Bunlar büyük şehirlerde serbestçe 130-140 TL den satılıyor. Yine, Türkiye'de GDO lu gıda maddesi satmak yasak olmasına rağmen, GDO' lu yemlerden gıda maddelerine geçen bulaşmaların hangi seviyede olduğunu ve bu konuda yapılan denetimlerin de halka açıklanmasını istiyoruz" dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak açıklamasında "Ülkemizde son on yılda tarım arazilerinin sayısı süratle azaldığını, nitelikli tarım topraklarının konut ve fabrikalara açılması ile kendi kendini besleyebilir bir ülke olmaktan hızla uzaklaşıldığını" belirterek; "Artık buğday, yem ve yağlı tohum gibi bir çok ürünü ithal etmek durumunda kalıyoruz. Gıda güvenliği açısından ise, gıda maddelerinde halkı aldatan, halkın gıdası ile oynayan kişi ve kuruluşlara yönelik cezaların artırılmasını ve hapis cezası getirilmesini istiyoruz." dedi.


Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Hasan ATAK

TÜDEF Genel Başkanı

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/9729253-16-ekim-dunya-gida-gunu

http://www.yenimesaj.com.tr/yasam/gida-guvenligi-karnemiz-zayif-h13034023.html

https://www.haberlerdenevar.com/haberdetay/668390/Dunya-Gida-Gunu-nde-onemli-uyari-haberi