Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

22.12.2016

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


"Taklit ve tağşişin cezası para değil, ağır hapis olmalı"

TÜDEF Başkan Yardımcısı Hekimci:

"Gıdada taklit ve tağşişe ilişkin yaptırımların yeniden düzenlenmesine yönelik tasarının en kısa zamanda Meclis gündemine gelmesini ve bu konuda ihtisaslaşmış Gıda ve Ürün Güvenliği mahkemeleri kurulmasını istiyoruz. Güvensiz üretim yapanlar en ağır hapis cezalarına çarptırılmalı"

"Mevcut düzenlemede 15 bin 400 lirayı veren, sağlığımızla oynayabiliyor. Tekrar tekrar yapıyor ve her seferinde bu cüzi tutarı ödeyerek buna devam ediyor. Mevzuata göre çok az sayıda firma savcılığa verilebiliyor. Bunların yargılanması yıllar sürüyor"

"Tüketiciler olarak artık İzmir köfte yerine domuz eti, tas kebabı yerine at eti, sucuk ve sosisyerine eşek eti, baş eti, tükürük bezi, sızma zeytinyağı yerine de sabunluk pirina yağı yemek istemiyoruz"


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, gıdada taklit ve tağşişe ilişkin yaptırımların yeniden düzenlenmesine yönelik tasarının en kısa zamanda Meclis gündemine gelmesini ve bu konuda ihtisaslaşmış Gıda ve Ürün Güvenliği mahkemeleri kurulmasını, güvensiz üretim yapanların en ağır hapis cezalarına çarptırılmasını istediklerini bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen 96 firmaya ait 150 parti ürünün kamuoyuna duyurulduğunu anımsatan Hekimci, tüketicinin artık İzmir köfte yerine domuz eti, tas kebabı yerine at eti, sucuk ve sosis yerine eşek eti, baş eti, tükürük bezi, sızma zeytinyağı yerine de sabunluk pirina yağı yemek istemediğini vurguladı.

"Gıda teröristleri" olarak nitelendirdiği taklit ve tağşiş yapan üreticilerin vatandaşa yoğurt yerine jelatin, tereyağı yerine nişasta sattığına işaret eden Hekimci, "Tüketiciler olarak 40 yıllık hatırı olan kahveyi bile içinde ilaç etkin maddesi olan 'sildenafil' ve 'tadalafil' olmadan gönül rahatlığıyla içebilmek istiyoruz. Artık çocuklarımız 'sildenafil' yerine çikolata da yiyebilsin istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Taklit ve tağşiş yaparak vatandaşın gıdası ile oynamanın "yaşamla oynamak" anlamına geldiğine dikkat çeken Hekimci, maliyeti düşürmek için haksız rekabetle daha fazla kar elde etmek için tağşiş yapanların vatandaşın sağlığıyla oynadıklarını, hatta bazılarının insan yaşamını hiçe sayarak ölümlere sebebiyet verebilecek kadar insafsız davrandıklarını anımsattı.

"4 yıldır sonuçlanmayan davalar var"

TÜDEF olarak bu suçlara ağır hapis cezası verilmesi yönünde düzenleme yapılması talebinde bulunduklarını belirten Hekimci, bu konuda Federasyonun üzerine düşen görevleri yerine getireceğini söyledi.

Ferda Hekimci, şunları kaydetti:

"Mevcut düzenlemede 15 bin 400 lirayı veren, sağlığımızla oynayabiliyor. Tekrar tekrar yapıyor ve her seferinde bu cüzi tutarı ödeyerek buna devam ediyor. Mevzuata göre çok az sayıda firma savcılığa verilebiliyor. Bunların yargılanması yıllar sürüyor. Nitekim aralarında 4 yıldır sonuçlanmayan davalar var. Bu bağlamda TÜDEF olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 'taklit ve tağşiş uygulamalarına dönük yaptırımların yeniden düzenlenmesine" yönelik tasarının en kısa zamanda Meclis gündemine gelmesini istiyoruz. Bu konuda ihtisaslaşmış Gıda ve Ürün Güvenliği Mahkemeleri kurulmasını istiyoruz. Bakanlıkça hazırlanan yasa tasarısında her ne kadar katlamalı cezalar, süreli kapatma cezaları varsa da bu yetmez. Bu yasa daha da ağır cezalarla güçlendirilerek bir an önce çıkarılmalıdır. Yasada sürekli kapatma ve hapis cezaları da olmalı, ek olarak bu gibiler ulusal medyada ifşa edilmeli, ceza alan firmalar şimdiki gibi uzun süreler beklemeden her ay düzenli olarak açıklanmalı, tüketici örgütlerine akredite laboratuvarlardan ücretsiz yararlanma olanağı sağlanmalı, tüketici bilinçlendirilmeli, tüketici örgütleri güçlendirilerek etkin şekilde sürece dahil edilmelidir."
 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/10446360-gidada-tagsisin-cezasi-para-degil-agir-hapis-olmali

http://www.hurriyet.com.tr/gidada-tagsisin-cezasi-para-degil-agir-hapis-olmali-40314174

İŞTE HALKI ALDATANLAR !...

http://www.tarim.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/494/Ifsa_17.12.2016.pdf